Bajnokok LigájaLabdarúgás

Visszavágás előtt a Fradi: idén legyőzi a Dinamót?

2020. szeptember 15.

ELŐZMÉNYEK

Amikor egy évvel ezelőtt a 60.percben Sigér Dávid egyenlített Zágrábban, és a Fradi végül 1-1-es döntetlennel utazott haza, akkor a többség úgy gondolta: ez az, megvan a továbbjutás! Ennek ellenére a Groupamában rendezett visszavágón az 55.percben már 3-0 volt oda, és így a Bajnokok Ligája csoportkör nem jött össze a zöld-fehéreknek. (Mint ismert, az Európa-liga viszont igen)

Erre mi történik a közelmúltbeli sorsoláskor, kit sodor az élet ismételten a Fradi útjába? Hát persze, hogy megint a Dinamot! De mi várható most a szerdai mérkőzéstől?

Az egyik legfontosabb különbség a tavalyi párharchoz képest, hogy most egy mérkőzésen dől el minden. Az egyik legidegesítőbb közhely az, hogy „egy meccsen bármi megtörténhet”, nos, Rebrov csapata most bizonyíthatja ezt. Külön előny, hogy bár zártkapus lesz a találkozó, az FTC a saját stadionjában harcolhatja ki az újabb Európa-liga csoportkörbejutást – győzelem esetén ez ugyanis már biztossá válna a magyar bajnok számára.

Mindkét csapat győzelemmel hangolt egyébként a BL-selejtezőre, de teljesen más jellegű 90 percen vannak túl. A Fradi egy eleve gyengébb erőkből álló Paksot ütött ki 5-0-ra úgy, hogy a tolnai megyeiekből többen még hiányoztak is a koronavírus miatt, és a meccs előtt egy hétig nem is igazán edzettek – maradjunk annyiban, hogy gyakorlatilag edzőmérkőzést láthattunk.

A zágrábiak ugyanakkor az úgynevezett „El Croaticón”-t megnyerve, azaz a legnagyobb rivális, Hajduk Split otthonából elhozott 3 ponttal gazdagodva utazhattak Budapestre, ami nyilván óriási önbizalmat adott nekik pluszban. Nem mintha erre durván rászorultak volna, hiszen – a Goricával együtt – 4 forduló után 100%-os teljesítménnyel állnak a horvát bajnokság élén, gólkülönbségük pedig imponáló: 13-2…

EZ A ZÁGRÁB AZ A ZÁGRÁB?

A horvátok tavaly a Fradi kiütése után a BL-csoportkörben végül 5 pontot szerezve a kvartett utolsó helyén zártak, miután 4-0-ra megverték az Atalantát, és kétszer is pontot csentek a Shaktartól. Nagy változás azonban a 2019-es csapathoz képest, hogy télen Lipcsébe igazolt Dani Olmo, aki az FTC ellen szerzett öt Dinamo-gólból háromban is benne volt (két gól, egy gólpassz), és akiért 21 millió eurót sem sajnált Gulácsi Péter együttese. De nem csak Olmo, hanem a védekező középpályás, Nikola Moro is áttette a székhelyét, méghozzá a moszkvai Dinamohoz. Ha megnézzük a nyáron érkezettek névsorát, akkor azt láthatjuk, hogy csupán három futballistáért fizettek: Marko Tolic (NK Lokomotiva) 300 000, Stefan Milic (Podgorica) 500 000, míg Kristijan Jakic (NK Lokomotiva) 1 200 000 eurójába került a horvát bajnoknak. Utóbbi hivatott pótolni Moro-t a szűrő posztján, ugyanakkor ebben a mostani idényben csak a hétvégi Hajduk Split elleni mérkőzésen lépett pályára kb. 70 perc erejéig – a Fradi ellen vélhetően végig láthatjuk majd.

A Dinamo Zágráb – amely zsinórban harmadszor lett horvát bajnok, és 15 pontos előnnyel nyerte a legutóbbi kiírást – egyetlen selejtezőjén óriási fordulatok után lépett csak tovább. A kolozsvári CFR ellen 2-1-re vezetett a Dinamo, ám a hazaiak a hosszabbításban egyenlítettek, de végül a tizenegyespárbajban elvéreztek, a Zágráb pedig örülhetett.

A legutóbbi sorsoláskor egyébként a horvát lapok azt írták, hogy a kolozsvári párharchoz hasonlóan nagyon nehéz, és kemény 90 (vagy több…) perc vár rájuk, és a Fradit szerették volna elkerülni. Az FTC pedig mindig a legnehezebb csapatot választja mostanában…

MÁS AZ EDZŐ, UGYANAZ A STÍLUS

Egy éve még Nenad Bjelica készült Rebrov ellen, most már ugyanakkor Zoran Mamic dirigálja majd a vendégeket. Mamic közel 200 meccset húzott le a Dinamoban játékosként (középső védőként, illetve a 6-os pozícióban számítottak rá), és edzőként sem először irányítja jelenlegi együttesét: 6 évig sportigazgatóként tevékenykedett, majd aztán 2013 és 2016 között 140 tétmeccsen ült a kispadon. Ezek után Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emirátusokban is megfordult, majd tavaly kezdett újra szerepet vállalni szeretett klubjánál, hogy aztán 2020 júliusától ismételten ő legyen a vezetőedző.

A 4-3-2-1-es felállást preferálja, de ha úgy ítéli meg, idegenben sem ijed meg a 4-3-3-as, agresszív, letámadásokra épülő játéktól sem. A Zágrábra mindig is jellemző volt egyfajta stílus, és ez Mamic-nál is egyértelműen megfigyelhető: gyors és kreatív támadók, akik látványos megoldásokkal nem csak szórakoztatni, hanem dominálni is akarnak. Ehhez ott van most a csapatban például a kölcsönből visszatérő koszovói Lirim Kastrati, aki 11 gólt lőtt és 7 gólpasszt adott az előző szezonban. Figyelni kell majd Petkovicsra, na és persze a legutóbbi idény házigólkirályára, az összesen 21 találatig jutó Orsicra is.

A Fradi egyébként igazolt tőlük egy játékost nyáron, méghozzá Roko Baturina személyében, igaz ő csupán egyetlen tétmeccsen lépett pályára a klub színeiben – öccse viszont mai napig az ottani U19-ben futballozik.

TOKMAC DÖNT?

Ha pusztán a játékoskeretek összértékét hasonlítjuk össze, akkor nem kérdés, ki nyeri a párharcot, hiszen a vendégek majdnem négyszer annyit érnek a magyar bajnoknál. Hiába Olmo távozása, a legjobb futballistáik így is életveszélyesek, ráadásul 3-4 fiatal is felkerült az utánpótlásból, akik közül bárki bármikor berobbanhat.

A Zágrábot úgy tűnik a koronavírus sem tudta legyőzni, hiszen bár az előzetes hírek szerint volt egy aktív fertőzött játékosuk, már elmúlt a veszély, és mindenki Budapestre jöhetett. A Dinamo ki is használja egyébként a lehetőséget, és kedden edz is egyet a Fradi stadionjában.

Rebrov csapata jó formában van, és a már fentebb említett könnyed Paks elleni győzelem akár jó ómen is lehet a zöld-fehéreknek, ugyanakkor fontos hangsúlyozni: nem az FTC a találkozó esélyese, megint egy óriási bravúr kellene a jó szerepléshez! Amiben, pontosabban akikben lehet bízni ezúttal is: Tokmac és Sigér. Előbbi 5 mérkőzésen 7 gólnál jár már ebben az idényben, utóbbi pedig szinte minden fontos találkozón betalált, legyen az bajnoki vagy nemzetközi összecsapás.

Márpedig a szerdai kiemelten fontos lesz, hiszen ha továbbjut a Ferencváros, akkor – a biztos Európa-liga csoportkörtől függetlenül – már „csak” a Qarabag – Molde párharc győztesét kellene kiverni ahhoz, hogy újra a BL főtábláján legyen egy magyar csapat.

A Celtic ellen már sikerült a bravúr pár hete…

Bejut a Fradi a BL-csoportkörbe? Fogadj rá most az Unibeten!