Uncategorized

F1: Max Verstappen Kanadában sem talált legyőzőre

2022. június 20.

A Red Bull holland világbajnoka tökéletes hétvégét tudhat maga mögött, rajtelsőségét győzelemre váltotta a Formula-1-es világbajnokság kilencedik futamán. A második helyen Carlos Sainz végzett, aki komoly nyomás alá helyezte Verstappent a futam végén. Harmadikként Lewis Hamilton végzett, csapattársát George Russellt maga mögött tartva.

Karrierje 15. rajtelsőségét szerezte az eső áztatta időmérő edzésen Max Verstappen, míg legnagyobb riválisa Charles Leclerc a mezőny végéről indulhatott a Kanadai Nagydíjon. A monacói Ferrarijában több motorelemet kicseréltek szombaton, emiatt kapott rajtbüntetést. A kvalifikáció meglepetését Fernando Alonso szolgáltatta, a kétszeres világbajnok a 2012-es Német Nagydíj óta nem indult az első sorból, a szombati napon Verstappen mögött végzett a második helyen. Carlos Sainz tette teljessé az első hármat Ferrarijával, a Red Bullos Sergio Pérez pedig már a Q2-ben búcsúzni kényszerült kicsúszásának köszönhetően.

A 70 körös verseny rajtját Verstappen kapta el a legjobban, Sainz keményen támadta Alonsót, de az Alpine versenyzője kivédte azt. Az első 10-ből csak Mick Schumacher veszített pozíciókat, előbb Esteban Ocon, majd George Russell előzte meg. Carlos Sainz a 3. körben ment el Alonso mellett a nyitható hátsó szárny segítségével. Nem sokkal később Russell előzte Kevin Magnussent, akinek az első szárny egyik véglapja sérült meg a rajt utáni kakaskodásban. A dán pár kör elteltével fekete-narancs jelzést kapott, melynek következtében kötelezően ki kellett állnia a boxba.

A 9. körben jött az első dráma, Sergio Pérez Red Bullja állt meg hajtáslánc-probléma miatt az első szektor végén, ennek eredménye egy virtuális biztonsági autós fázis lett – ezt kihasználva az élmezőnyből Verstappen és Hamilton cserélt kereket.

19. körben újabb virtuális fázis következett, Mick Schumacher Haasa állt meg, Carlos Sainz is megejtette ezalatt a boxkiállását. Fernando Alonso volt a nagy vesztese a második virtuális biztonsági autós résznek, ami rossz ütemben ért véget a spanyol szempontjából, Hamilton a gumielőnyét kihasználva megelőzte őt. Időközben a másik Ferrarival Charles Leclerc szép lassan felküzdötte magát a Top10-be. Az első ötöt ekkor Verstappen, Sainz, Hamilton, Alonso és Russell alkotta.

Alonso a 29. körben váltott abroncsokat, ám ezután nem maradt reális esélye a dobogós pozíciókra. Leclerc Ferrariján a kemény keverékű Pirellik egyre kevésbé voltak használhatók, miközben Verstappen a tapadás hiányára panaszkodott a futam felénél. A pontszerző helyeken haladók közül Leclerc, Bottas és Stroll nem cserélt kereket, közülük a kanadainak akadt a legtöbb dolga, mert védekeznie kellett a Csou, Cunoda, Ricciardo trióval szemben.

Leclerc-t a 42. körben hozta a Ferrari, a lassú kerékcsere következménye az lett, hogy a Stroll-féle vonat végére jött vissza. Egy körrel később az élről hívták ki Verstappent, aki másodjára kapott a versenyen kemény keverékű abroncsokat. Ekkor kristályosodott ki, hogy az első VSC-fázisban kereket cserélők pilótáknak két kiállásos taktikával kell számolniuk. A két Mercedes versenyzőt egy kör eltéréssel hozták ki, de maradtak a harmadik-negyedik pozícióban.

22 körrel a leintés előtt Cunoda Juki a boxkiállását követően ment neki a falnak, így először a versenyen jöhetett a biztonsági autó. Sainz ezt kihasználva azonnal jött kereket cserélni – akárcsak az Alpine versenyzői -, így frissebb abroncsokon kezdhette meg a Kanadai Nagydíj utolsó negyedét Verstappenhez képest.

Az újraindítást követően Vettel került bajba, először még visszaverte Csou támadását, de másodjára már nem volt esélye. Verstappen nem tudta leszakítani magáról Carlos Sainz-t, aki folyamatosan élhetett a DRS adta előnnyel. Hátrébb Leclerc gyors egymásutánban megelőzte mindkét Alpine-t, az ötödik helyre lépett fel.

A verseny végéig hiába nyithatta folyamatosan a hátsó szárnyát Sainz, valós támadási pozícióba egyszer sem került, így Max Vertsappen szezonbeli hatodik győzelmét aratta, a Ferrari spanyol versenyzője végzett a második, az idénynyitót követően újra dobogóra álló Lewis Hamilton pedig a harmadik helyen. Az első tízet Russell, Leclerc, Ocon, Alonso, Bottas, Csou és Stroll tette teljessé.

A világbajnoki pontversenyt Verstappen vezeti 175 ponttal, mögötte 46 egységgel lemaradva csapattársa Pérez, akit további 3 pont hátránnyal Charles Leclerc követ.

Szerző: Tokics Tamás