hogyan kell pókerezni?

Ez a cikk, amint azt címe is sugallja, azt a kérdést járja körül, hogy hogyan kell pókerezni? A cikk olvasása során tehát az olvasó betekintést nyerhet a póker alapszabályaiba, megismerheti e híres játék történetét, elsajátíthatja a legfontosabb lépéseket és az azokhoz kapcsolódó kifejezéseket, valamint arra is választ kaphat, hogy mikor és hogyan érdemes blöffölni. A cikk valamennyi pókerezőnek segítségére lehet, hisz kezdő játékosoknak a játék megkezdéséhez szükséges tudás elsajátítására, a haladó játékosoknak pedig a már megszerzett ismeretek felfrissítésére nyújt lehetőséget. 

A póker alapjai és a nyertesek titkai

A póker egyike azon klasszikus játékoknak, melyek töretlenül világszintű népszerűségnek örvendenek. Ám amekkora siker övezi e kártyajátékot, legalább akkora titokzatosság lengi körül annak eredetét. A póker feltehetően Perzsiából ered, a ma ismert formájának kialakulásában pedig számos különféle kultúra – így a brit, a francia és a német – is tevékeny szerepet játszott. A pókerről szóló első írásos források a 19. század közepére datálhatók, mely időszakban még csak egy 20 lapból álló paklival űzték ezt a játékot. Az idő előrehaladtával az 52 lapos pakli, és a számos újítást is magába foglaló verzió váltotta fel a korábbi játékszabályokat, így a 20. századra már világszerte ismertté és kedveltté vált ez a játék. Noha eredete vitatott, a póker a kaszinóktól kezdve, a baráti összejöveteleken át, egészen a szórakoztatóiparig az élet legváltozatosabb területeit is meghódította, cikkünkben pedig a játék szabályait bemutatva arra keressük a választ, hogy hogyan kell pókerezni?

A póker célja és alapvető szabályai

Előrebocsátandó, hogy a póker játék számos verziója ismert, melyeknél a játékszabályok eltérők lehetnek, így ebben a cikkben csupán a legáltalánosabb ismereteit kívánjuk átadni annak, hogy hogyan kell pókerezni. A pókert a legtöbb esetben 52 lapos paklival játsszák, melyben a különféle lapoknak más-más értéke van. A lapok értéke (csökkenő sorrendben) a következő szerint alakul: ász, király, dáma, bubi, 10,9,8,7,6,5,4,3,2, ász. Az ász tehát mind magas, mind pedig alacsony értékű lapként funkcionálhat, az adott paklitól függően. A négy kártyaszín egyenlő értékű, így a treff, káró, kőr és pikk értéke között nincs eltérés. A játék kezdetén valamennyi játékos meghatározott számú lapot kap – általában ötöt – melyek egy része lehet színnel felfelé. Az online pókerben minden körben az osztó oszt, a játékosok feladata pedig az, hogy a kezükben lévő pakli alapján rakják meg tétjeiket.

A különböző körök alatt a játékosoknak lehetőségük van tartani (call) vagy emelni (raise) az előző játékos által már megtett tétet, illetve a kezükben lévő pakli lapjai is változhatnak, akár új kártyák leosztásával, akár a korábban leosztott lapok helyettesítésével. Az adott kör akkor ér véget, ha nincs olyan ellenfél, aki tartaná a tétet, így mindenki a dobást (fold) választja. Ekkor a kör alatt az asztal közepén lévő kasszába (pot) összegyűjtött zsetonokat a győztes zsebeli be és új kör indul.

A körök alatt minden játékosnak lehetősége van blöffölni – azaz értékes lapok nélkül tovább játszani – annak reményében, hogy a többi játékos nem tartja majd a tétet. Ha az utolsó licitkör után még több játékos versenyben van, akkor sor kerül a kezükben lévő paklik bemutatására (showdown), mely alapján eldől a kör győztese. Győzni a minél erősebb lapkombinációkkal (pókerkezekkel) lehet, így a kasszát az a játékos zsebeli be, akinek a legértékesebbek a lapjai. A játék alapjainak elsajátításához tekintsük át a legfontosabb póker kifejezéseket:

Preflop

A preflop a flopot, tehát az első három közös lap leosztását megelőző licitkört jelenti. Ekkor a játékosok a kezükben lévő kártyák összértéke alapján tehetik meg tétjeiket, bízva abban, hogy a leosztott három lap után még kedvezőbb helyzetbe kerülnek.

Call

A licitkörök alatt a játékosoknak lehetőségük van arra (is), hogy tartsák a másik játékos által megtett tétet. A tét tartására sor kerülhet azért, mert a játékosnak valóban jó lapjai vannak, de az is megeshet, hogy a játékos blöfföt alkalmaz és így próbál meg nyerő pozícióba helyezkedni.

Fold

Ha a játékos nem tudja vagy nem akarja tartani az adott licitkör tétjét, akkor dobással élhet, azaz kiszállhat a körből, elveszítve ezáltal pakliját és az odáig a kasszába tett zsetonjait.

Raise

A raise a tét emelését jelenti. Az adott licitkör alatt a játékosnak nem csupán a korábbi tét tartására vagy a dobásra van lehetősége, hanem arra is, hogy emelje a tétet. Mondani sem kell, hogy a tét emelése mellett dönthet a játékos a valóban nyertes paklija láttán, valamint a pókerben igen elterjedt blöffölés alapján is.

Flop

A flop az első három közös lapot jelenti. Ekkor már megtörtént a játékosok kezében lévő pakli kiosztása, valamint a kezdeti tétek megrakása. A flop során az osztó három nyílt lapot terít a játékasztalra színnel felfelé, így valamennyi játékos kiszámolhatja, hogy a kezében lévő lapok milyen kombinációt alkotnak a három közös lappal.

Turn

A turn kifejezés a Hold’em póker sajátossága. Ebben a póker verzióban ugyanis a három közös lap mellé egy negyediket is kioszt az osztó, mely negyedik lap maga a turn.

River

A river szó szintén a Hold’em pókerben használatos és a negyedik nyitott lap után leosztott ötödik, egyben utolsó nyílt lapot takarja.

Showdown


A bemutatásra akkor kerül sor, ha a licitkör végén több mint egy játékos maradt játékban. Ekkor a játékban maradt játékosok kiterítik lapjaikat és kiderül, hogy a kezükben lévő pakli, plusz a nyílt lapok alapján kinek a pókerkeze értékesebb, azaz kit illet a kassza.

Blöffölés, mint a póker védjegye


Talán nincs még egy olyan játék, amelyben a blöffölés akkora szerepet kapna, mint a pókerben. De mit is jelent maga a blöffölés? A blöff a pókerben alkalmazott olyan taktika, mellyel a játékos az adott licitkörön belül emeli vagy tartja a tétet, noha ezt a lépést a kezében lévő lapok értéke nem indokolná. A játékos ennek ellenére úgy tesz, mintha lapjai értékesek lennének. A blöffölő játékos magatartásával megtéveszti a többi játékost, hisz ők azt feltételezik, hogy a blöffölő kezében lévő lapok magas értékűek, így könnyen meglehet, hogy egy jól kivitelezett blöff esetén a többi játékos kiszáll az adott licitkörből. Bár kockázatos taktika, a blöfföléssel mégis nagyot lehet kaszálni, ehhez azonban el kell sajátítani néhány képességet.
Ha tudni szeretnénk, hogy hogyan kell pókerezni úgy, mint a profik, akkor először érdemes saját magunk és játékostársaink kiismerésével kezdeni a tanulást – természetesen a szabályok elsajátítása után. A jó blöff alapja ugyanis a tökéletesen kivitelezett pókerarc, vagyis egy olyan nyugalmat sugárzó arckifejezés – és az ahhoz tartozó gesztusok, viselkedés – aminek láttán a többi játékos nem tudja megtippelni a kezünkben lévő lapok értékét. Ha ezt a képességet már elsajátítottuk, akkor pedig időt szánhatunk a többi játékos magatartásának tanulmányozására, hisz ha kellően jó emberismerővé válunk, bármikor észrevehetjük mások blöffjeit. Érdemes azonban megfontoltan blöffölni, hiszen ha túl gyakran alkalmazzuk ezt a taktikát, játékostársaink kiismerhetnek, onnantól fogva pedig a taktika már nem lesz hatékony. Célszerű tehát véletlenszerűen időzíteni a blöfföket, a random időzítésekhez pedig bátran használjunk külső eszközöket. Így például a véletlenszerűség fenntartásához jó taktika lehet, ha a blöffölés időpontját egy külső, random eseményhez kötjük, így mondjuk elhatározzuk, hogy mindig akkor blöffölünk, ha éppen az óránk másodperc mutatója az adott körben egy meghatározott számon áll.

Tétek, limitek, taktikák

A tétrakás immanens részét képezi a pókernek, hiszen valamennyi licitkör alatt az asztal közepén lévő kassza a játékosok által bedobott tétekkel növekszik, mely kassza összegét az adott licitkör nyertese zsebelheti be. Mint ahogyan említettük, a pókernek több fajtája létezik, melyek között aszerint is különbséget tehetünk, hogy milyen tétek vannak az adott játékban. A fix limittel operáló pókerben a különböző licitkörökre előre meg van határozva a hívás (megteendő tét) mértéke, amelytől nem lehet eltérni.

Ez tehát kiszámíthatóvá teszi a játékot – a tét összegének meghatározása ugyanis nem a többi játékos taktikájától függ –, így az ilyen tétet használó póker kiváló választás a biztonsági játékot űző vagy a kezdőbb játékosok számára. A no limit póker ennek pont az ellentettje, ebben a verzióban ugyanis semmiféle limit nincsen, a játékosok szabadon mérlegelik lapjaik és taktikájuk alapján, hogy az adott körben mekkora összeggel szállnak be a játékba. Speciális tétrakási szabályt takar a pot limit. Ebben az esetben ugyanis a játékos tétje nem lehet kisebb, mint az előtte lévő játékos által bedobott zsetonok értéke, ugyanakkor nagyobb sem lehet annál, mint amekkora a kasszában lévő összeg.


Bár a póker elsőre szerencsejátéknak tűnhet, ez korántsem igaz. Számos taktikát alkalmazhatunk, melyek nagyban megnövelhetik a győzelem esélyét, így segítségükkel megtudhatjuk, hogy hogyan kell pókerezni úgy, mint a versenyzők. Egyes taktikákat már érintettünk, hisz például a blöffölés körében bemutatott véletlenszerűség betartása nagyon hatékony lehet. Segítségünkre lehet továbbá a matematika és azon belül a valószínűségszámítás is, hiszen ezáltal kikalkulálhatjuk az egyes lapok, valamint a pókerkezek előfordulásának esélyét, továbbá a kassza oddsokat (megnyerhető zsetonok és a kasszába berakandó zsetonok arányát) is. Az ellenfelek tanulmányozása, döntéseik, blöffjeik megfigyelése és kiismerése szintén jó taktika lehet, ám legyünk résen, hisz a többi játékos is ugyanerre törekszik velünk szemben. Az is jó stratégia lehet, ha az adott kör előtt meghatározzuk, hogy milyen stílusban szeretnénk játszani (lazában, feszesben, agresszívban vagy esetleg passzívban), ám erre a módszerre inkább csak a haladó játékosok tudnak megfelelően építeni.

Összefoglalás

Pot, flop, fold, raise, call, showdown… az ilyen és ehhez hasonló kifejezések elsőre rémisztőnek hathatnak, ám ha hajlandók vagyunk egy kis időt és pár próbakört rászánni a póker alapjainak elsajátítására, akkor hamar rájövünk majd, hogy a póker szabályai korántsem annyira bonyolultak, mint ahogyan azt korábban hittük. A pókernek számos változata van, eltérő szabályokkal, azonban az, hogy hogyan kell pókerezni, bárki által megtanulható tudás. A szakkifejezések és a pókerkezek áttanulmányozása után már csak egy megfelelő pókerarc szükséges, és minden adva van egy nagyszerű játékhoz!


Légy részese a legfergetegesebb pókerpartiknak!